Творческо пространство ДИВЧОНИ АРТ е отворено за съмишленици, доброволци и партньори за следните проекти:

֍ 1. „Дивата градина – Изграждане на пермакултурно стопанство в с. Васил Левски. Създаване на Общност от осъзнати хора в едно устойчиво, природосъобразно и самоподдържащо се пространство, което осигурява Един-Е-Ние с Природата, чиста храна, физическо благополучие и духовно израстване. Създаване на вдъхновяващо земеделско-творческо-занаятчийско-обучително пространство за съзидание, обмяна на опит, вдъхновение и енергия. Организиране на работилници и обучителни семинари за значението на устойчивото използване на ресурсите, управлението на водите, възстановяването на почвите, горите и биоразнообразието. Създаване на хранителна гора, ветрозащитни пояси, организиране на залесителни мероприятия във вододайните зони, създаване на горички по метода Мияваки. Обучения на ниво населени места за значението и ползите от разделното събиране на отпадъците и компостирането.

֍ 2. „Семенце“ – Откриване и съхраняване на стари директни сортове плодове, зеленчуци и цветя. Създаване на семенна банка за запазване на хранителната ни независимост.

֍ 3. „Бъдеще от миналото“- Събиране, съхраняване и разпространение на старото знание, бит, обичаи, занаяти и изкуство – създаване на библиотека „Съкровищница“ за старото и новото познание; създаване на творческо-етнографско пространство с живи занаяти (жив музей), в което се твори на място и има възможност за предаване на основите на различни занаяти към желаещите да навлязат в тайните им (под формата на кръжоци, работилници или по-задълбочено обучение за силно мотивираните).

֍ 4. „ЗаДругите“ – Създаване на неформални общности и Задруги на местните занаятчии, творци и малки предприемачи за подобряване благосъстоянието на малките населени места – целта е откриване на традиционни местни и създаване на нови възможности за работа, сътрудничество и съвместна дейност на местните хора, за да се осигури по-добър живот в малките населени места и да се предотврати отлива на младите към големите градове; прилагане на работещи устойчиви модели от България и света за сплотяване, развитие и укрепване на местните общности.

֍ 5. „ВЪлна вЪлна вЪлничке“, с хурка и вретено изпредена, на стан майсторски изтъкана на момата за престилката и сукмана… – проект, свързан с познанието за вълната и изкуството да се претворява в различни изделия за бита – добиване и обработки: пране, багрене, плъстене, предене, тъкане, плетене…


֍ 5а. Преоткриване на старото знание за багренето на естествени влакна с естествени материали. Природни отпечатъци (екопринт) върху хартия, вълна и текстил от естествени нишки.

֍ 6. „Медените растения“ – разпространение на знанието за медоносните растения и значението им за пчеларството. Отглеждане на медоносна растителност. Залесявания с медоносни растения. Семинари за значението на пчелите и пчеларството и за вредата от

химическите препарати, използвани в конвенционалното земеделие, както за пчелите, така и за почвите, водите и човека. Природни алтернативи на фунги-, инсекти- и хербецидите.

֍ 7. „Творчески кръговрати“ (Recycling & Upcycling) – създаване на различни изделия от повторно използвани материали. Творчески работилнички и семинари, показващи и даващи насоки и идеи за повторно използване на вече използваните ресурси като суровина. Рециклиране на хартия и създаване на ръчна дизайнерска хартия с помощта на природни материали.

֍ 8. „Посока КарКал“ – Събиране на исторически факти, интересни и ценни лични истории на именити и на обикновени хора от Карловско-Калоферския регион, информация за местни занаятчии, къщи за гости и друга полезна информация. Систематизиране на събраното + информацията за природните и културно-историческите забележителности и създаване на Пътеводител за региона, който включва цялата тази информация с цел запознаване на потенциалните туристи с даденостите на района и подпомагане развитието на местния туризъм.

Свържете се с нас